Vše o povinném ručení: pojištění sedadel ve vozidle
Ruku na šaltpáku, dámy a pánové, to, co si myslíme, že víme o povinném ručení často patří do kategorie „znalostí“ Brouka Pytlíka: všichni jsme už o tom slyšeli a myslíme si, že o tom víme všechno. Vždyť povinné ručení známe minimálně z reklam, které na nás občas kudy-tudy vyskočí. Slyšet, nebo možná vidět ale neznamená znát či vědět a když při koupi prvního auta musíme jít na věc, dovolím si tvrdit, že každý čerstvý šofér i šoférka tápají ve tmě jako malé nevidomé koťátka. A nastupuje studium na internetu nebo konzultace se sousedem, známým, příbuzným, v tom lepším případě se svým pojišťovákem. Nebudu vůbec přehánět, když si dovolím napsat i to, že test o nuansích povinného ručení by neudělali ani mnozí ostřílení řidiči a řidičky, brázdící naše silnice již léta.
V zájmu zvyšování finanční gramotnosti – vždyť alespoň základní znalost pojistních produktů k finanční gramotnosti patří – jsem pro vás připravil seriál textů věnovaných povinnému ručení. Po úvodním dílu, který byl zasvěcením do problematiky a pokračování věnovaném cenotvorbě a slevám, jsme se ve 3. dílu našeho seriálu pověnovali taky možnostem vypovězení smlouvy o povinném ručení. Ve čtvrté části jsme popsali možnosti změny povinného ručení, v pátém pokračování jsme se věnovali situacím, kdy vám povinné ručení nepomůže. V šestém dílu jsme popsali vše důležité týkající se pojistné nebo škodné události, další část našeho seriálu jsme v prosinci věnovali možnostem připojištění k povinnému ručení. První pokračování v roce 2024, celkově již osmé bylo o střetu se zvěří. A dnes popíšeme vše důležité o pojištění úrazu ve vozidle.
Každý vlastník vozidla, který chce, aby jeho vozidlo jezdilo po veřejných komunikacích a bylo účastné silničního provozu, musí mít ze zákona sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla jinému účastníku silničního provozu. V našich končinách známé jako povinné ručení.
Mimochodem, dlouho očekávanou rozsáhlou změnu zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tedy vlastně prakticky nový zákon již loni v létě odsouhlasila vláda a 1. prosince jednohlasně i Poslanecká sněmovna a na řadě je teď senát. O tom, co všechno se v povinném ručení změní, budeme psát v příštím dílu našeho seriálu.
A teď spátky k pojištění sedadel.
Kryje povinné ručení i rizika týkající se posádky vozidla?
Při povinném ručení nejde jenom o pojistné krytí odpovědnosti za škody způsobené během dopravní nehody vozidlem na jiném vozidle. Povinné ručení kryje i jiné škody na majetku – kupříkladu když se strefíte do dopravní značky, semaforu nebo třeba plotu či jiné stavby u silnice. A navíc, nejde jenom o krytí škod materiálních, ale i újmy na zdraví a životě, které svým vozidlem způsobíte někomu jinému.
Jak ale lze pojistit posádku svého vozidla pro případ úrazu či smrti v důsledku dopravní nehody? Pokrývá tato rizika povinné ručení toho, kdo nehodu způsobí? Nebo jsou zahrnuta jenom v havarijním pojištění a kdo ho nemá, má prostě smůlu?
Pojištění sedadel nebo pojištění úrazu
Na našem pojistném trhu existuje druh pojištění, které je kombinací pojištění úrazu a pojištění odpovědnosti, který kryje rizika úrazu nebo smrti posádky vozidla a přischl mu název „pojištění sedadel.“
Jde tedy o cílenou ochranu zdraví a života kohokoliv, kdo bude v případě nehody sedět na sedadle ve vašem vozidle. Bez ohledu na to, koho vezete, pojištění zřizujete a platíte vy a nevztahuje se na konkrétního člověka, ale na sedadlo vašeho auta.
Pojištění sedadel, respektive úrazu ve vozidle tedy chrání všechny členy posádky vozidla. Je přitom jedno, na kterém sedadle a kdo sedí, klíčové je, aby počet sedadel „seděl“ s technickým průkazem vozidla. Pojištují se tedy všechny sedadla a za pojištění předního sedadla – statisticky rizikovějšího – se platí stejné pojistné, jako jakéhokoli jiného sedadla.
Tento druh pojištění nebo klidně i připojištění k povinnému ručení jistě uvítáte v případech, kdy škodu svým vozidlem způsobíte vy. Z vašeho povinného ručení bude hrazena škoda, kterou jste způsobili na majetku někoho jiného svým vozidlem, nebo způsobená újma na zdraví. A pojištění sedadel kryje zdravotní újmy posádky vašeho vozidla, pokud k jim dojde.
Musíme na pojištěném sedadle sedět?
Přímočará logika by zřejmě vedla k této odpovědi: Pochopitelně, vždyť přece píšeme o pojištění týkajícím se posádek osobních motorových vozidel a ne autobusů a v osobních autech se přece přepravujeme sedíce na sedadlech.
Je to ale – pro mnohé možná napodiv – jinak a i když píšeme o pojištění sedadel, respektive úrazu posádky osobního auta na sedadlech sedící, tvůrci tohto pojistného produktu naštěstí mysleli i na jiné případy.
Tento typ pojištění se tím pádem nevztahuje pouze na případy srážky s jiným vozidlem, ale také na rizika střetu se zvěří či nárazu do překážky. A nejde jenom o rizika ohrozující posádku během jízdy, ale také při nastupování nebo vystupování, uvádění motoru do chodu, krátkodobém zastavení kvůli dopravní situaci. Kromě toho i při odstraňování běžných poruch vzniklých během jízdy, nebo nakládání či vykládání nákladu. A platí to tedy nejenom pro členy posádky sedící v autě, ale také pohybující se v jeho blízkosti.
Pojištění sedadel se určitě vyplatí
Tento druh pojištění můžeme považovat za důležitou součást odpovědnosti majitele vozidla za všechny, kteří se vozí v jeho autě. Kryje totiž rizika následků úrazu nebo smrti kteréhokoli člena posádky pojištěného osobního auta. Pojištění sedadel je k dispozici všem majitelům osobních motorových vozidel, včetně podnikatelů. Můžete si ho zřídit v rámci havarijního pojištění anebo jako připojištění k povinnému ručení. Tento speciální druh pojištění platí nejen na území naší republiky, ale ve všech zemích, které jsou zapojeny do systému zelené karty.
Ján Schneider, člen odborné poroty Zlatá minca
foto: pixabay, pexels