Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY CESTOVÁNÍ DOPORUČENÉ FINANČNÍ GRAMOTNOST POJIŠTĚNÍ

Vše o povinném ručení: máte pojištěný svůj přívěsný vozík?

Ruku na šaltpáku, dámy a pánové, to, co si myslíme, že víme o povinném ručení často patří do kategorie „znalostí“ Brouka Pytlíka: všichni jsme už o tom slyšeli a myslíme si, že o tom víme všechno. Vždyť povinné ručení známe minimálně z reklam, které na nás občas kudy-tudy vyskočí. Slyšet, nebo možná vidět ale neznamená znát či vědět a když při koupi prvního auta musíme jít na věc, dovolím si tvrdit, že každý čerstvý šofér i šoférka tápají ve tmě jako malá nevidomá koťátka. A nastupuje studium na internetu nebo konzultace se sousedem, známým, příbuzným, v tom lepším případě se svým pojišťovákem. Nebudu vůbec přehánět, když si dovolím napsat i to, že test o nuancích povinného ručení by neudělali ani mnozí ostřílení řidiči a řidičky, brázdící naše silnice již léta. 

V zájmu zvyšování finanční gramotnosti – vždyť alespoň základní znalost pojistných produktů k finanční gramotnosti patří – jsem pro vás připravil seriál textů věnovaných povinnému ručení. Po úvodním dílu, který byl zasvěcením do problematiky a pokračování věnovaném cenotvorbě a slevám, jsme se ve 3. dílu našeho seriálu pověnovali taky možnostem vypovězení smlouvy o povinném ručení. Ve čtvrté části jsme popsali možnosti změny povinného ručení, v pátém pokračování jsme se věnovali situacím, kdy vám povinné ručení nepomůže. V šestém dílu jsme popsali vše důležité týkající se pojistné nebo škodní události, další část našeho seriálu jsme v prosinci 2023 věnovali možnostem připojištění k povinnému ručení. První letošní pokračování, celkově již osmé v pořadí, bylo o střetu se zvěří, následovala část věnovaná pojištění úrazu ve vozidle. V následujícím dílu jsme popsali očekávané změny v novém zákoně o povinném ručení a věnovali jsme se jim i v 11. dílu našeho seriálu.   

Dnes se mrkneme na povinné ručení přívěsného vozíku.

Jistě, v nejžhavějších dnech a měsících v historii, kterými nám klimatická změna připomíná, že se již změnila na klimatickou krizi, nás za volanty především zajímá, jestli nám opravdu, fakticky a spolehlivě v těch našich veteránech funguje klima.

Léto v našich končinách ale pro mnohé z nás znamená i typickou dovolenou „na maltě“, v montérkách, s míchačkou, kolečkem, lopatou a jinými nástroji a mašinkami někde na chalupě při rekonstrukci. A co nám při téhle bohulibé a nevyhnutné činnosti nezbytně nesmí chybět? Ano, přívěsný vozík, na kterém si ten beton, maltu, štěrk a všechen další potřebný materiál dokážeme přivézt. A pokud vozík máme, co nám ještě chybí? Povinné ručení.

Opravdu potřebuje i přívěsný vozík své povinné ručení?   

Když na věc půjdeme polopatisticky vycházeje z definice vozidla, které musí mít povinné ručení, tak přívěsný vozík ze své technické podstaty není vozidlo hnané vlastní sílou. Takže jaké povinné ručení?

Když se do problému vnoříme historicky, zjistíme, že předchůdce povinného ručení, jak ho známe dnes, se v naší jurisdikci usídlil již v roce 1811. Tedy 75 let předtím, co Karl Benz zaregistroval první patent na motorové vozidlo. Ve Všeobecném občanském zákoníku tehdy byla poprvé zahrnuta i obecná odpovědnost s principem zavinění a týkala se kupříkladu i povozů tahaných živou sílou. Takže v podstatě takových větších praotců dnešních přívěsných vozíků…

A když se prolouskáme aktuální problematikou povinného ručení přihlížejíc na změny platné od letošního 1. dubna,  máme v tom jasno: mezi vozidla ve smyslu nového zákona o povinném ručení patří i přípojná vozidla. Tedy přívěsné vozíky a přívěsy, kterými můžeme kupříkladu při jejich odpojení, převrácení nebo uvolnění nákladu na nich převáženého způsobit dopravní nehodu nebo újmu na majetku či zdraví.

Povinné ručení přívěsného vozíku nebo přívěsu?

Ono je to prakticky jedno, přívěsný vozík můžeme považovat za jeden z druhů přívěsů za osobní motorové vozidlo. Zákon je rozlišuje podle hmotnosti na lehké – do 750 kilogramů a těžké s hmotností nad 750 kilogramů. Kromě hmotnosti přívěsného vozíku jsou při kalkulaci výše jeho povinného ručení rozhodující i další kritéria:

  • doba pojištění
  • bezškodní průběh
  • věk a bydliště vodiče/majitele přívěsného vozíku

Za přívěsný vozík stejné hmotnostní kategorie zaplatí 20letý řidič s čerstvým vodičákem, bydlištěm někde pod Sněžkou a několika škodnímu událostmi na krku jinou cenu povinného ručení než kupříkladu jeho děda, hrdý držitel diplomu „milion km bez nehody“ s bydlištěm v Hustopeči.

Cenový rozdíl ale nebude markantní, cena povinného ručení přívěsného vozíku je řádově nižší ve srovnání s cenou povinného ručení osobního motorového vozidla.

Přívěs versus návěs

Pojmologie týkající se toho, co můžeme tahat za našimi vozidly je ještě malinko složitější: zákon pracuje i s pojmy přívěs a návěs.

  • přívěs je konstrukčně řešen tak, aby nesl celou tíhu nákladu sám a tomuto účelu jsou uzpůsobeny jeho konstrukční prvky, včetně rozložení kol a použitých materiálů
  • návěs naopak není konstruován k tomu, aby nesl celou tíhu nákladu sám a váha byla na něm rozložena rovnoměrně, kola bývají spíše v zadní části návěsu, protože poměrně velkou část váhy nákladu nese speciální vozidlo – tahač – ke kterému je návěs připojen

Přívěsný vozík je tedy druh přívěsu tahaného osobním motorovým vozidlem, návěsy osobním autem nepotáhneme, tahají je tahače.

Není přívěs jako přívěs

Přívěsný vozík, nebo pokud chcete přívěs připojitelný na zadní část osobního motorového vozidla je nemotorové, obvykle jednonápravové vozidlo. Není to ale pravidlo, existují i přívěsy se dvěma nebo více nápravami. Tyto větší, těžší, masivnější typy přívěsů neutáhneme běžnou feldičkou nebo oktávkou, potřebujeme na to poněkud výkonnější mašinu.

Abychom to dali kompletně, přívěsný vozík můžeme považovat za benjamínka, nejmenšího bratříčka z velké rodiny přívěsů, do které patří:

  • obytné přívěsy
  • přepravné přívěsy
  • skříňové přívěsy
  • sklápěče
  • valníky
  • cisterny
  • trailery
  • speciální přívěsy, třeba sběrače

Co když si poškodím vlastní auto svým přívěsným vozíkem?

Odpověď je jednoznačná a vychází z principu pojistného produktu známého v našich zemích jako povinné ručení: je to ze zákona povinné pojištění odpovědnosti za škodu, kterou způsobíme svým vozidlem někomu jinému – na majetku, nebo na zdraví.

Takže pokud se nám stane, že si svým vlastním přívěsným vozíkem poškodíme vlastní auto – a je jedno, jestli to, kterým vozík táhneme, nebo to, které manželka zaparkovala před garáží – na tyto škody se povinné ručení přívěsného vozíku nevztahuje.

Bezpečnou jízdu s vozíkem či bez přeje

 

Ján Schneider, člen odborné poroty soutěže Zlatá minca

Foto: pixabay, pexels, unsplash

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *